Kodėl mediniai sodo nameliai nėra blogesni už mūrinę architektūrą?

Nėra vieno atsakymo į šį klausimą, bet viena straipsnis gali padėti išsirinkti kokias statybines medžiagas naudosite. Kad ir kaip finansinė krizė paveikė statybų sektorių, žmonės nenustojo pirkti tuščių žemės sklypų. Nenustojo jie ir statytis namus. Pastarieji penkeri metai buvo itin palankūs natūralioms statybinėms medžiagos. Miestuose, ne tik sodų bendrijose pradėjo augti medinių namukų kvartalai. Šiuo metu ne tik senasis Žaliakalnis medinis, bet ir visa Lietuva ir vėl medinė. Kas sakę, kad mediena ribota. Iš šios statybinės medžiagos galima sukurti pačias originaliausias architektūrinės koncepcijas. Vis tik šiandien mediena siejasi su ekologiškumo faktoriumi. Pagaliau pradėjo galvoti apie ateitį. Nors mediena reikalauja gamtos aukos, vis tik žmogus sugrįžta atgal į gamtą. Harmonijos ir komforto ieškantiems, siūlau išbandyti medinės architektūros sprendimus.

 

Mediniai sodo nameliai skirti tiek laikiniems vizitams, tiek ir pastoviam gyvenimui. Galvojot, kad pasaulyje dominuoja tik mūro, betono, stiklo ir gelžbetonio konstrukcijos. Vien JAV kasmet pastatoma iki 500 tūkst. medinukų, Japonijoje 300 tūkt, o senajame žemyne- Europoke iki 100 tūkst. Populiariausia medinė architektūra ne kur kitur o Skandinavijoje, čia net apie 90 proc. konstrukcijų renčiama iš medienos. Suomiai įpratę gyventi medinukuose. Nors Lietuviškos architektūros tradicijos taip pas susijusios su mediena, šiuo metu tarp gyventojų sklando mitai, neva mediniai namukai skirti tik sodui, pirtelėms ir pagalbiniams pastatams. Šiuolaikinės statybų technologijos suteikė progą susiręsti patikimą ir funkcionalų būstą. Natūralios medienos kvapas ir tekstūros atrodo kaip apdaila. Kaip žinoma mediena kvėpuoja, todėl mažuose sodo namukuose neverta įsirenginėti ventiliacijos. Taigi mediniame name puikus ir gaivus mikroklimatas. Dabartinis medinis namas yra ilgaamžis, kaip koks Stelmužės ąžuolas. Jei mūriniam namui reikia stabilių pamatų, tai mediniam jų beveik nereik arba reikia tik visai lengvų.

 

Jei pažvelgsime skaičius arba bandysim atsakyti, kodėl mediniai sodo nameliai tokie šilti, susidursim su šiluminio laidumo koeficientu. Mediena turi itin geras termoizoliacines savybes. Minėtas šilumos laidumo koeficientas (š.l.k) 0,18 Vt/m0C, o tai net 4 kartus mažiau nei plutų š.l.k. Taigi medinių namų sienos kur kas plonesnės. Šiuo metu itin populiari klijuoto tašo/rąstų statyba. Taigi verta paminėti, kodėl būtent klijuotos medienos tašai tokie naudingi?

 

Tradiciškai mediniai sodo nameliai ir kiek didesni namai renčiami į rąstų ar vienalyčių tašų. Vis tik šie statybiniai metodai ir principai turi savų trūkumų. Jei žadat statytis medinį namuką iš rentinių, jus prireik kvalifikuoto dailidės. Ręstiniai namai statomi kur kas ilgiau ir atidžiau. Svarbu atkreipti dėmesį į būsimą namo konstrukcijos nusėdimą. Tarkim 30 proc. drėgmės rąstai per 1-2 metus pasėda 10- 20 cm. Taigi namo apdailą teks atidėti. Jei naudojat ištisines konstrukcijas, name gali atsirasti plyšių ir raukšlių, be to jas veikia ir klimatinės sąlygos, ypatingai drėgmė. Geriau rinkitės klijuojamų medienos tašų technologiją. Nors šioje technologijoje ir vėl naudojamas rąstas, jis tėra žaliava galutiniam produktui. Taigi frezuotos arba klijuotos medienos tašos yra kokybiškesnės ir patvaresnės. Klijuota mediena tinkama tiek sienų, gegnių ir sijų konstrukcijoms.

 

Kokie esminiai klijuotos medienos privalumai ir kodėl pagal šią technologiją pastatyti sodo nameliai tebestovi dar vis:

 

  • Medienos paviršius aukštos kokybės. Iš natūralių medžio rastų išpjaunamos visos šakeliai, defektai. Ruošiniai turi derėti tiek pagal spalvą, tiek ir pagal tekstūrą. Klijuotos medienos namukai atrodo tolygūs beveik idealūs. Taigi dėl idealios klijuotos medienos palengvėja ir apdailos darbai.
  • Geometrinės formos ir klijuotos medienos parametrai yra stabilūs ir nekintantys. Klijuota mediena visados turi tą pačia formą ir išmatavimus. Jei nefrezuoto ir neklijuoto medžio rąstai nusėda, deformuojasi, tai klijuotos medienos, tai neveikia, nes ji yra džiovinta.
  • Klijuotos medienos pastai tvirtesni. Išbadžius klijuotos medienos stiprumą ir palyginus jį su paprastos, pastebėtas net 50-70 proc. skirtumas.
  • Nors ir paprasta mediena išlaiko geras termoizoliacines savybes, klijuotos medienos koeficientas panašus, bet už šildymą išleisite žymiai mažiau, beveik 9-13 proc. mažiau nei apšildant plytinį namą.

 

Taigi jūsų teisė rinktis statybines medžiagas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>